Порибување на Вардар и Топлик кај Гевгелија

Среда, 09 Декември 2020

Викендов членови на Здружението на риболовци, спортско-рекреативен клуб „Акваспорт“ од Гевгелија извршија порибување на водите од риболовен ревир „Вардар 7 - Гевгелиски“.

Пуштени се околу 610 единки подмладок од крап кои тежински изнесуваат 150 килограми. Дел од порибителниот материјал, односно 20 килограми, беше пуштен на вештачката акумулација „Топлик“ во близина на Гевгелија, која согласно риболовната основа за река Вардар долно течение, спаѓа на риболовниот ревир „Вардар 7 - Гевгелиски“. Во акцијата зедоа учество повеќе членови на здружението, беа запазени сите безбедносни мерки против ширењето на „Covid-19“.

ПОдмладокот е обезбеден од рибник „Акватика“ од Неготино.

Ова е изведено согласно договорот за концесија и се со цел омасовување на спортскиот и рекреативен риболов, а воедно и зачувување и зголемување на рибниот фонд во речниот гевгелиски ревир, велат од здружението „Акваспорт“ кое постои од 2016 година и до сега има 310 свои следбеници, членови.

Здружението „Акваспорт“ испрати АПЕЛ до сите риболовци: „Во следниот период, од околу 30 дена, да се воздржат од земање на маломерни риби, односно единки од крап. Се' што ќе биде уловено со мала големина да се врати назад во реката“ - се вели во апелот со поздравот „БИСТРО“ до сите рибари.

Last modified on Среда, 09 Декември 2020 - 13:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.