Трагачите ги пронајдоа залутаните двајца гевгеличани на Кожуф

Недела, 06 Декември 2020

Четири часа после алармот на социјалните мрежи за залутаните двајца гевгеличани на Кожуф планина, од семејството се јавуваат: Пронајдени се Владо и Кире. И двајцата се во добра здравствена состојба.

Залутале надвор од патот и се дезориентирале одејќи пеш кон Круша во периодот по паѓањето на мракот во планинските предели на Кожуф.

Алармот за спасување на Владо Дагалев и Кире Арнаудов кои попладнево планинареле на Кожуф го прифатија од Полицијата и ловечките друштва од регионот кои добро го познаваат теренот.

Успешна и брза акција на Полицијата и ловците од Гевгелија и гевгелиско. Благодарност до сите кои ја споделуваа веста за нивната залутаност на Кожуф, за оние кои споделија информации за теренот и за сите кои учествуваа во акцијата упатија членовите на семејството.

 

Last modified on Вторник, 08 Декември 2020 - 18:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.