Двајца гевгеличани се изгубиле на Кожуф - Потрагата е во тек

Недела, 06 Декември 2020

Аларм на социјалните мрежи и на надлежните институции во Гевгелија.
Две повозрасни лица, жители на Гевгелија, попландево се изгубиле на планината Кожуф, поточно на патот кон Круша.

Нивните блиски сведочат дека станува збор за Владо Дагалев и Кире Арнаудов кои попладнево планинареле на Кожуф, но пред некои три до четири часа изгубиле ориентација каде се наоѓаат и каде да продолжат. Последен контакт со нив е воспоставен пред еден час и тие немале ориентација да им воочат на упатените спасувачи каде се наоѓаат. Ситуацијата станува комплексна со фактот што и двајцата не се веќе заедно.
Семејствата се обидуваат да ги најдат. Алармирана е Полицијата, Противпожарната служба во Гевгелија, а на социјалните мрежи се јавија и луѓе поединци, планинари, шумари кои го знаат патот и теренот до Круша на Кожуф и им порачаат на вознемирените домашни дека тргнале во потрага.

Блиските на Владо и Кире замолуваат секој кој може да помогне, обучени познавачи на теренот да помогнат во потрагата.

Вечерва, како и во текот на целиот ден во Гевгелија и околината имаше дожд, магла, условите во планина се уште посурови, а со ограничена видливост и дезориентирачки.
Доколку некој има каква било информација, телефонот за контакт е: 071 207 002.

Потрагата по изгубените планинари е во тек.


Last modified on Вторник, 08 Декември 2020 - 18:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.