Утре прекин на електроснабдувањето во Гевгелија и Дојран

Вторник, 24 Ноември 2020

Екипите на ЕВН „Македонија“ за утре, 25 ноември, најавија шестчасовен прекин на електричната енергија во Гевгелија и тричасовен прекин во општина Дојран.

Прекин на напојувањето со електрична енергија ќе настане поради планирани работи за изведба на реконструкција и модeрнизирање на дистрибутивната мрежа.

Во Гевгелија изведбените работи ќе бидат на потегот од влезот на градот, од почетната крстосница за влез во Гевгелија, по булевар „Гевгелија“, па се' до станбената населба „Караорман“. Сите потрошувачи на овој потег од градот, приватни семејни куќи и деловни објекти ќе бидат без напојување со електирична енергија во планираниот термин од 08:20 часот до 14:30 часот. Се известуваат имателите на семејни куќи и деловни објекти да го прилагодат својот работен процес на најавениот недостаток на електронапојување.

Во истиот ден, утре, среда 25 ноември екипите на ЕВН „Македонија“ ќе работат уште на 23 локации во државата, територијално распоредени во 12 општини.

Во утрешниот план е опфатена и општина Дојран каде ќе се работи на подобрување на електричната мрежа во Нов и Стар Дојран и тоа во населбата Карач, околу хотелот „Карпош“, Алекс Бич и потрошувачите околу Трафостаница „Каракаш“.
Работните дејствија ќе се одвиваат во терминот од 08:00 часот до 11:00 часот, поради што во тој временски термин ќе има прекин во напојувањето со електрична енергија на редовните потрошувачи кои се приклучени на оваа електрична мрежа.

И за дојранчани препораките се исти, да го прилагодат својот работен ден во најавениот тричасовен прекин на електричната енергија за да немаат производни или други деловни загуби во работата.

 

Last modified on Вторник, 24 Ноември 2020 - 20:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

Водици со шест крштевки во гевгелиските храмови

Вековниот празник Богојавление Водици денеска освен со водосвет во црковните

Повеќе

Угостителите со работно време до 21 часот

Владата на Република Северна Македонија на денешната 40-та седница, по

Повеќе

Водосвет годинава во црковните храмови

Пандемијата годинава ја измени и традицијата - Осветувањето на водите за време

Повеќе

АВРМ: Кредитирање на невработените до 10.000 евра за започнување сопствен бизнис

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за

Повеќе

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.