Почина Томчо Ванчев - д-р анестезиолог од Богданци

Недела, 15 Ноември 2020

Денес претпладне по долго боедување почина д-р Томчо Ванчев (60 год.), специјалист анестезиолог кој целиот работен век го помина во Општа Болница Гевгелија на хирушко и гинеколошко одделение.

Жителите на Богданци каде беше роден и живееше Ванчев денеска се прстуваат од него со зборови на сочувство за загубата на драг човек од нивната заедница:

„Богданци денес загуби уште еден голем човек. Денес почина Д-р. Томчо Ванчев. Врвен специјалист-анестезиолог, татко, другар... Човек кој беше максимално почитуван од своите сограѓани и сите негови колеги во Македонија по својата добрина, скромност и несебичност да помага на секој.

Почивај во мир Томчо...во вечноста пронајди го тоа што неможеше овде“, напишаа богданчани на социјалните мрежи.

Д-р Ванчев денеска ја загуби битката за своето здравје со подмулката болест карцином која ја имаше дијагностицирано пред неколку години. Пред две години во септември 2018 ја загуби и судската битка во Основен Суд Велес против обвинението за случајот со смртта на родилката Маја Кадиева и нејзиното бебе на која тој и' изведе три неуспешни интубации за да се изведе зафат „царски рез“. Беше осуден на 4 години затвор,  а по жалбена постапка казната му беше намалена на 1 година, му беше одземена докторската лиценца и изречена му беше забрана за вршење дејност лекар специјалист анестезиолог во траење од 5 години.

Против оваа одлука на Судот во која беа ослободени од одговорност гинеколозите кои ја започнаа постапката за изведување “царски рез“ приговор поднесе Јавното обвинителство и постапката беше вратена во Основниот Суд Велес.

Болеста и јадот беа побрзи од пресудата која психолошки му го нарушуваше кревкото здравје на Ванчев.

Денеска богданчани кои го знаат најдобро како свој сограѓанин, како татко, другар, сосед, пријател жалат за овој прерано завршен живот.

Почивај во мир Томче, само ти знаеш колку ти тежеше животот и бремето кое го носеше со себе. Ќе му раскажеш и на твојот колега анестезиологот Зоран Јовановски од Гевгелија какви премрежја помина низ судските сали, на колегата кој почина само неколку месеци по почетокот на судскиот процес со обвинение за сторени „тешки дела против здравјето на луѓето“, а беа поведени против двајцата гинеколози и двајцата анестезиолози во текот на постапката врз родилката од с.Николиќ, Дојранско.

Таму во небесата секој од Вас веќе упокоените ќе може да си ја раскажете својата вистина, својата мајка, своето помирување. Вечен спокој за сите веќе четворица упокоени од овој немил случај со родилката. Почивај во мир Томче.

 

Last modified on Недела, 15 Ноември 2020 - 16:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Воспитувачки во Белград малтретирале 2-3 годишни дечиња

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување.
Во

Повеќе

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

Собранието денeска со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“ го донесе

Повеќе

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

Водици со шест крштевки во гевгелиските храмови

Вековниот празник Богојавление Водици денеска освен со водосвет во црковните

Повеќе

Угостителите со работно време до 21 часот

Владата на Република Северна Македонија на денешната 40-та седница, по

Повеќе

Водосвет годинава во црковните храмови

Пандемијата годинава ја измени и традицијата - Осветувањето на водите за време

Повеќе

АВРМ: Кредитирање на невработените до 10.000 евра за започнување сопствен бизнис

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за

Повеќе

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.