Топ Новости
Приведен крадец од Гевгелија - Вторник, 24 Ноември 2020 16:55

Гевгеличани на средба со претстaвници од централната и локалната власт

Недела, 18 Октомври 2020

Актуелната општествено-економска но и здравствена состојба во државата ги актуелизира контактите со граѓаните, организирани според ковид протоколите, и претставниците на централната и локалната власт во РСМ и Гевгелија. Поводот е новата реалност, справувањето со корона предизвикот, одржувањето на домашната економија и задржувањето на работните места.
Органозатор на средбата беше ОО на СДСМ Гевеглија која ја обезбеди посетата на претседателот на Комисијата за локална самоуправа во СДСМ - Скопје на средба со гевгеличани заедно со градоначалникот на локалната самоуправа и роководители од повеќе сектори во општината.

Дејан Палески како претставник на централната власт од Министерството за локална самоуправа и претседател на комисијата за локална самоуправа при СДСМ ги поздрави гевгеличани потсетувајќи ги на заложбите на Владата со трите пакет економски мерки во вредност од 550 и последниот со 470 милиони евра обезбедени за помош на повеќе економски сектори во државата за одржување на ликвидноста и одржување на работните места на граѓаните. Ги потсети и за заложбите за членство на РСМ во ЕУ, очекуваниот статус на полноправна членка и помошта која доаѓа од таму во вредност од 9 милијарди евра наменети скриктно за развој на Западен Балкан, каде спаѓа и Македонија. Европската Унија е збир на економски вредности кон кој стреми нашата земја и сериозно сме посветени на таа цел, истакна Палески меѓу жителите на Гевгелија.

Гевгеличани задоволни од можноста за директно испорачувње на своите барања и прашања до локалните фактори веднаш започнаа со иницијатива:
- барање да се постави светло на северната страна од Градскиот пзар кај паркингот бидејќи во оваа мрачна зона често се собираат млади и непожелни гости кои го реметат мирот на станарите;
- барање да се постават лежечки полицајци на улицата покрај блокот згради каде играат и претрчуваат деца, а автомобили со голема брзина се движат до кружниот тек на булеварот;
- барање за редовно одржување на зелено опремениот парк оформен од страна на станарите на комплексот згради до Градскиот пазар и поставување на мали „голчиња“ за децата кои си играат на тревата фудбал;
- барање за одвојување на атмосферската од канализационата мрежа на улица „Караорман“ во Гевгелија која оди до Градскиот пазар, бидејќи при секој дожд истата се поплавува;
- барање за оформување поила за домашните миленици за да се избегне сликата куче или маче да се искачи на фонтана за вода каде пијат граѓаните, со цел и тие да се напијат;
- барање за дислокација на одредени клупи за седење во паркот покрај зградите кои се мета на собирања доцна во ноќта и не е можен одмор на станарите кои утредента ги чекаат работните обврски на работно место без спокоен сон;
- барање за одобрување паркирање на автомобили во кругот на ООУ „Крсте Мисирков“ бидејќи целата фреквенција на посетители на ова училиште и родители кои ги носат своите деца не е задоволена од постојниот паркинг непосредно до училиштето, а располага со едвај 15-на паркинг места;
- барање за воведување целодневна настава за учениците кои следат настава со физичко присуство заради неможноста работно ангажираните родители да ги земат од училиште кое сега се изведува со скратени часови и да го чуваат дома, а всушност им тече работното време...

Дел од присутните на денешната средба подготвено ги дочекаа локалните претставници со писмени барања, конкретни сметки за кои бараа нивни заложби, одговор, решение.

За сето горе наведено се превзедоа обврски од надлежните да се поведе грижа за изведување на бараното, а дел, како поголемите комунални проекти беше речено дека треба да се реализираат со планот за изградба на улици и канализации во текот на првата половина од 2021 година. Освен прашањето за воведување за целодневна настава за која што директорот на ООУ „Крсте Мисирков“ посочи дека немаат дозвола за изведување бидејќи тоа значи спојување на децата од повеќе класови, а во конкретната состојба тоа значи зголемен ризик за поголем опфат на децата што не е дозволено од Комисијата за заразни болести и МОН.

 

Last modified on Недела, 18 Октомври 2020 - 20:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.