Топ Новости
Приведен крадец од Гевгелија - Вторник, 24 Ноември 2020 16:55

Честит 11 Октомври - Ден на народното востание на македонскиот народ!

Недела, 11 Октомври 2020

Со стамена почит денеска се сеќаваме и одбележуваме 79 години од почетокот на Народноослободителната борба - Денот на народното востание на македонскиот народ, ден за ослободување, самобитност и самостојност!

По тој повод Сојузот на здружението на борците и подржувачи на НОБ од Гевгелија организираа делегации на локални претставници и граѓани кои заедно со положување на свежо цвеќе пред Спомен костурницата во Гевгелија оддадоа почит на слободарите од гевгелискиот крај.

Најмногу од загинатите борци и жртви на фашистичкиот терор од Гевгелија и гевгелиско загинаа во својата рана младост. Просечната старост изнесуваше 23 години, што значи младоста стоела во правите борбени редови во извојувањето на победа на македонскиот народ.

На овој ден со сеќавање Ви оддаваме почит на сите втемелувачи на денешната наша слобода. На 83-те жтрви на фашизмот од Гевгелија и гевгелиско, од кои две жени. На борците учесници во Народноослободителната војна, на четирите Народни херои од Гевгелија.

"Но јас знаев оти пак ќе вивнат в жарој
и борците под нив ќе цветат и раснат,
в студените утра ќе греат ко сонце
и никога нема да стијнат и згаснат."
(Очи - Ацо Шопов)

Ви благодариме за слободата слободари наши!

 

Last modified on Недела, 11 Октомври 2020 - 11:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.