Топ Новости
Приведен крадец од Гевгелија - Вторник, 24 Ноември 2020 16:55

Вонредно прскање против комарци во Гевгелија и Дојран

Понеделник, 05 Октомври 2020

Утре 6 октомври во терминот после 20:00 часот во Гевгелија ќе се изврши вонредно прскање против возрасни комарци.

Оваа акција е како резултат на топлите погодни услови за развој на ларвите на комарците поради што Центарот за развој на Југоисточниот плански регион кој ја организира и спроведува акцијата за уништување на комарците во општините од Југоистокот реши да организира годинава уште една вонредна акција за елиминирање на овие напасници.

Ова ќе биде шесто по ред прскање во Гевгелија по извршените пет прскања до сега, од кои две лаврицидни прскања на подрачјето на Општината и три теренски прскања против возрасни комарци. Утрешната акција е четврта теренска земна акција за уништување на возрасни комарци и истата е планирано да се изведе и во општина Дојран.

Теренските работи се доверени на фирмата „Лиса ком“ од Кавадарци која достави најповолна понуда на распишаниот тендер од ЈИПР.

Со известувањето за вонредната акција се упатува апел до имателите на пчелни семејства да ги заштитат истите за време на акцијата, односно да ги затворат во своите куќарки за да нема несакани последици врз нив додека се спроведува акцијата.

 

 

Last modified on Понеделник, 05 Октомври 2020 - 16:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.