Ученичкиот бојкот на наставата во Миравци ставен во мирување

Понеделник, 05 Октомври 2020

Два дена и два часа траеше бојкотот на 40-на ученика од шесто до девето одделение од ООУ „Климент Охридски“ во Миравци незадоволни од оддлуката на Комисијата при МОН за изведување на он лајн настава за учебната 2020/21 година.

Денеска Советот на родители при ООУ „Климент Охридски“ ја извести нашата редакција дека бојкотот после вториот час понеделнички е ставен во мирување.

- „Советот на родители со бокјотирање на онлајн наставата на првите два часа, го става бојкотот во мирување, најавува дека учениците ќе се приклучат на онлајн наставата, додека, Советот барањата повторно ќе ги упати до институциите“, се вели во одговорот на претседателката на Советот на родители од Миравци, Митра Дичева упатено до GevgelijaNet.

Таа додава дека бојкотот го подржале 40 ученика.

На прашањето од GevgelijaNet: „Кои се причините на ваквата пдлука? Дали Советот и учениците веруваат дека ќе се најде решение во скоро време, или ја прифаќаат одлуката на оОмисијата како одговор на здравствената превентива против ковидот?, од Советот одговорија:

- „Не ја прифаќаме одлуката од комисијата, продолжуаме со своите барања“.

Имено, 74 ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци од VI до IX одделение според одлуката на Комисијата при Министерството за образование со задача за определување форма на настава во училиштата низ Македонија требаше да започнат со он лајн настава уште на првиот школски дена, 1 октомври 2020 година. Наместо да се приклучат на Националната платформа за учење од далечина 46 ученика од ова училиште ја бојкотираа наставата, а истиот ден претставници на Советот на родители со родителите на овие ученици протестираа пред влезот на училиштето во Миравци барајќи настава со физичко присуство за сите ученици во училиштето. Вториот школски ден 2 октомври на он лајн платформата за следење настава не се приклучија 12 ученика, што е знак дена 3/4 од бојкотирачите се предомислиле.

За можноста за задоволување на барањето на Советот на родители директорката Васка Ефтимова ни рече дека тие како училиште се придржуваат на одлуката од МОН каде се вели дека настава со физичко присуство може да се изведува максимум со 50 ученика во училиштето. А, групата која е незадоволна и бара настава со физичко присуство брои 74 ученика.

Од Општина Гевгелија, раководителот на секторот за образование ни' посочи дека проблемот би бил надминат доколку наставниците прифателе настава со половина паралелка за да се намали бројноста на учениците. Вака, без согласност од наставниците двојно да ја спроведуват наставната програма со половина клас на два пати па другата половина, не е можно да се оди против одлуките и мерките на МОН и Министерството за здравство кое постапува според препораки на Комисијата за заразни болести и го ограничува бројот на ученици кои можат да следат настава во рамките на училиштето, (како превентива на ширењето на корона вирусот).

Одлуката на Советот на родители донесена денеска да се стави бојкотот во мирување е разумна бодејќи според Законот за образование секое неприклучување во Националната платформа за учење од далечина од страна на учениците ќе се смета за неоправдано отсуство и ќе се впишува во Дневник, а после 5 неоправдани отсуства следуваат опомени и санкции.

Со ставањето во мирување на бојкотот на учениците во Миравци денеска 2.546 ученика од општина Гевгелија се опфатени комплетно со образовниот процес: првачињата и учениците до трето одделение со физичко присуство, учениците од прво до петто одделение во ООУ „Климент Охридски“ Миравци и сите седум подрачни училишта во Општината исто така со физичко присуство следата настава во училиштата, а останатите од шесто до девето одделение и средношколците, како и учениците во музичкото училиште сите со он лајн настава преку Националната платформа за учење од далечина.

 

Last modified on Понеделник, 05 Октомври 2020 - 14:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.