Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина помош, а не исплатилe плата на вработените

Петок, 31 Јули 2020

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци искористиле финансиска помош за исплата на минимална плата за своите вработени која изнесува 14.500 денари.
Тоа се фирмите „ССК-90“ ДООЕЛ Експорт-импорт Гевгелија со регистрирана дејност „Трговија на големо освен трговија на моторни возила и мотоцикли“ со пријавена потреба за покривање на гарантирана плата на еден (1) вработен во вредност од 14.500 денари.

Според листата која ја обави Владата на РСМ овие средства се исплатени на сметката на фирмата, но од страна на фирмата не биле исплатени како гарантирана минимална плата за пријавениот еден вработен.

Во соседната општина Богданци таква комотност си дозолиле две фирми, за помош примена за плата за месец мај 2020:
1. „Фенико 2000 Милчо“ ДООЕЛ со дејност „Производство на фабрикувани метални производи освен машини и опрема“ каде била пријавена помош за исплата на минимална плата за еден вработен во вредност од 14.500 денари, но истата иако била исплатена од Владата кон фирмата, правното лице не исплатило плата кон пријавеното вработено лице.
2. „Дивино“ ДОО Експорт-импорт с. Стојаково Богданци исто така користело владини средства од Програмата за финансика помош за надминување на економските последици од ковид 19. Фирмата е регистрирана за „Производство на пијалоци“ и пријавила двајца (2) вработени, искористила владина финансиска помош од 14.500 денари. Овие средства не биле исплатени кон вработеното лице.

Во општина Валандово таква неодговорност кон финансиката помош за ковид 19 и неисплата на плата за работниците покажале четири фирми, сите за мај 2020:
1. „Ријос трејд Станка“ ДООЕЛ Увоз-извоз Валандово со регистрирана дејност з „Трговија на мало освен со моторни возила и мотоцикли“ каде бил рпијаве 1 вработен;
2. „Органик Фуд“ ДОО Увоз -извоз с. Марвинци Валандовско, со дејност „Растително и животинско производство, лов и услужни дејности поврзани со нив“ која пријавила 2-ца вработени и добила помош од 29.000 денари, која што не била исплатена во форма на минимална плата за вработените;
3. „ЕгзитПоол„ ДООЕЛ Валандово, со дејност „Подготовка на оброци и служење на храна“ со еден пријавен работник и добиена помош од 14.500 денари, неисплатена кон работникот, и
4. „Ријос трејд Станка“ ДООЕЛ Увоз-извоз Валандово со регистрирана дејност за „Трговија на мало освен со моторни возила и мотоцикли“ каде бил пријавен 1 вработен, исплатена им е владина помош од 14.500 денари, а овие средства не ги добил пријавеното вработено лице. (Ријос Трејд фигурира два пати на списокот што го објави Владата на РСМ и Генералниот секретаријат, првата под реден број 114, втората под реден број 394.

Трите јужни општини го оштетиле буџетот за вкупно 116.000 денари. Без минимална гарантирана плата останале 8-мина вработени од регионот: 1 од Гевгелија, 2-ца од Богданци и 4-ца од Валандово. Општина Дојран не се појавува на списокот - црната листа на правни лица кои користеле државна помош за исплата на плата на вработените, а тоа не го сториле туку средствата ги присвоиле.

Управата за јавни приходи завчера објави дека вкупно 281 работодавач кои примиле финансиска поддршка за месец април годинава во износ од 9.995.565 денари, не ја исполниле обврската за исплата на плата за 722 вработени, односно за месец мај вкупно 427 компании воопшто не исплатиле плата за 984 вработени, а добиле финансиска поддршка во износ од 13.698.998 денари.

За злоупотреби на субвенциите, синдикатите бараат директно исплаќање на сметките на работниците.

 

Last modified on Петок, 31 Јули 2020 - 22:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.