Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Среда, 29 Јули 2020

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци за кои велевме дека е жешко, мислевме дека јули ке не' одмине без своите вообичаени 40 степени целзиусови дневна температура за Гевгелија.
Ете, метеоролозите не разуверуваат дека сепак последните два дена од јули не очекуваат жешки 40-ки над нулата.

Денеска, среда, не' очекува топол ден со максимални 39 степени целзиусови дневна температура. Во деновите 30 и 31 јули, четврток и петок не' очекува дневна температура која ќе се движи до максималните 40 степени. Ќе биде сончево и многу топло со слаб умерен ветер од североисточен правец. УВ индексот ќе биде висок еднаков на 9, што значи треба да ја избегнувате директната подолготрајна изложеност на сонцето заради можна дехидрација, покачување на крвниот притисок, мачнина и последици по здравјето ообено за хроничните болни.
Чувството на 40-та над нулата од целзиусовата скала ќе се осеќа како спарнина се' до 17 часот. Од 17 до 20 часот температурата ќе опадне на 32 степени. Ноќната температура ќе биде пријатна со максимални 25 степени.
Петокот, не очекува втората температурна 40-ка од јули. Попладне ќе има услови за краткотрајна локална нестабилност. УВ индексот и понатаму ќе биде 9, значи директното изложување на сонце не е пожелно во текот на денот. Атмосферскиот притисок и понатаму е над нормалниот со 1015 hPa, што е за 35 единици повеќе од нормалниот па тоа влијае на лицата со срцеви и кардиоваскуларни заболувања.

Сабота и почетокот на новиот месец август за гевгеличани ќе донесе и понатаму топло време со максимални 38 степени и константниот УВ=9. За празничниот 2 август, не' очекуваат 36 степени.

Подгответе се за гевгелиските температурни 40-ки. Пијде доволно вода, носете шапка кога сте на сонце, избегнувајте престој на директно сонце од 12 до 17 часот. За хроничните болни препорачливо е да ја пијат својата редовна терапија и да не се изложуваат на сончевиот ден од пладне до 18 часот.

Управата за хидрометеоролошки работи на РСМ за температурните 40-ки на југот најави со „Актуелно предупредување“ дека: „Под влијание на многу топла воздушна маса до петок времето ќе биде сончево и многу топло. Максималните температути насекаде ќе бидат над 30 степени, а во југоисточните делови од земјава ќе достигнат и до 40 степени.“ Тоа е официјалн потврда дека не треба да се шегуваме со топлото време.

Јули си ја покажува летната температурна моќ. Да видиме што ќе ни донесе август кој е пред нас.


Last modified on Среда, 29 Јули 2020 - 05:16

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.