Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Вторник, 28 Јули 2020

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица денеска се на терен кај месноста „Срнак“ кај Моин каде што попладнево избувна пожар.

Дојавата за опожарувањето на трњето-челии кај местото познато како „Краварник“ ја извршиле локални жители од Моин до дежурниот телефон за итни интервенции на ТППЕ во 13:20 часот. Во истиот термин едно возило со тројца пожарникари излегло на терен. Состојбата на теренот не била санирана со едната екипа бидејќи сувата нискостеблеста шума која горела во месноста била поттикната на разгорување со помош на активниот ветер. Противпожарното специјализирано возило можело да интервенира само до пристапниот терен за теренско возило, а понатаму гаснењето морало да се изведува рачно, велат од ТППЕ Гевгелија. За тоа било испратено второ противпожарно возило со уште тројца пожарникари, засилено и со теренско возило „Лада нива“ со двајца од ТППЕ.

На помош пристапиле попладнево и екипи на Шумското стопанство од Гевгелија. Се работи рачно, теренски, со рачна опрема за гаснење, за пресретнување и локализирање на движењето на огнените јазици кон нови простори на нискостеблести растенија кои можат да се опожарат.

Командирот на ТППЕ Гевгелија во моментот е на терен и раководи со акцијата за гаснење.
- „Во моментот сме на терен. Се работи на локализација на опожареното подрачје. Пожарот се шири од Краварникот па на југ во правец на караулата на АРМ кон македонско-грчката граница. Објекот не е загрозен. Правиме се' пожарот со време да биде локализиран, а потоа и ликвидиран. Пожарот се' уште е активен“, изјави командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов.

Огнената стихија се појавила од другата страна на речното корито, најпрво, ги зафатила површините со прнар, а потоа се проширила кон нискостеблестата шума. Од ТППЕ- Гевгелија велат дека засега пожарникарите и шумските работници настојуваат целосно да го локализираат пожарот.
Гевгеличани се сведоци на зачадената слика на западниот дел од градот каде што е локацијата на опожарениот простор. Истиот е активен веќе 4 часа и прашање е колкава површина е веќе изгорена. 

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

""""""
Last modified on Вторник, 28 Јули 2020 - 17:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.