Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Недела, 05 Јули 2020

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со видео обраќање до младите упатува на мерките и економските политики кои ги нуди нејзината изборна опција за младите.
На претстојните предвремени парламентарни избори од 1,9 милионското гласачко тело голем дел се токму младите, а нивниот избор за иднината која им претстои во своето работно и животно ефектуирање во земјава е особено битно.

Костадинова посочи дека Коалицијата „Можеме“ за сите млади кои ќе се втурнат во водите на претприемаштвото нуди:

- ОСНОВАЊЕ на фирма со минимален износ за главнина од 1 евро;
- „Нула денари“ персонален данок за сите млади (до 29 години), кои се нововработени во приватниот сектор, истиот ќе биде исплаќан од страна на државата на сметка на младите вработени лица,
- СДСМ и коалицијата „Можеме“ обезбедува грантови во висина од 5.000 до 15.000 евра за женското и младинско претприемништво, со што ја стимулира деловната инвентивност на младите;
- Доколку се решат за самостоен бизнис од областа на Информатичките технологии, тогаш персоналниот данок ќе изнесува „НУЛА“ посто“ во 2023 година;
- Просечната плата до крајот на мандатот 2024 година се обврзуваме дека ќе ја покачиме за 30 %,
- Вложуваме 2 милијарди денари во активните мерки за поддршка на вработување и самовработување.

Таа ги повика младите да бидат граѓани на современиот свет, рамноправни бизнис партнери со генерациски блиски млади луѓе од земјите на Европската Унија.

Last modified on Недела, 05 Јули 2020 - 16:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.