Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Среда, 01 Јули 2020

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта, музичкото и средното училиште во Гевгелија денеска добија парични награди од буџетските средства на Општина Гевгелија за своите достигнување во образованието и популаризацијата на науката и општината со учество на регионални и државни натпревари.

Првенците на генерацијата 2019/20: Ива Цицмиловиќ од ООУ „Крсте Мисирков“- Гевгелија, Вања Стојменова од ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија, Сандра Шапкарова од ООУ „Ристо Шуклев“- Негорци, Благица Минчева од ООУ „Климент Охридски“- Миравци, Емилија Николовска од ООМУ „Васо Карајанов“- Гевгелија и Душко Јанев од СОУ „Јосиф Јосифовски“- Гевгелија, денеска остварија прием кај градоначалникот на Општина Гевгелија.

На средбата со почитување на мерките за заштитна опрема, традиционално Поцков им ги додели решенијата за парични награди, на првенците од основните уличишта во паричен износ од 5.000 денари, а на првенецот од СОУ „Јосиф Јосифовски“ паричен износ од 10.000 денари.

Градоначалникот Поцков на овие наши чисти „петкаши“ лично им посака да се одморат, да соберат нови сили за остварување на нивната цел и да продолжат со успесите во понатамошното образование.


Last modified on Среда, 01 Јули 2020 - 16:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.