Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

Понеделник, 01 Јуни 2020

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина гевгелиски граѓани и еден валандовчанец, сите порди непридржувањето на мерките за забрана на движење за време на нивната важност со уредба на Влада и со законска сила.

Гевгеличаните се на возрас од 20 до 78 години, а пријавите за кривична одговорност против нив ги поднел Секторот за внатрешни работи Струмица. Кривични пријави се поднесени против Ѓ.А.(78), Е.И.(20), Б.П.(45), С.С.(21), П.Ч.(27), С.Ф.(22), А.П.(22), сите седумина од Гевгелија и биле лишени од слобода и за М.Т.(24) од Валандово кој бил исто така лишен од слобода.
Сите поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.
Пријавените не се придржувале кон воведената мерка за ограничено движење.

МВР не известува во кој период се направени прекршоците, дали се поединечни, или групни, во секој случај се заклучно до 26 мај до кога траеше мерката „забрана за движење заради спречување на ширењето на корона вирусот заради оневозможување на физички контакти со други лица“, или познато како „полициски час“.

 

Last modified on Понеделник, 01 Јуни 2020 - 19:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.