Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Петок, 29 Мај 2020

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300 метра денеска е бетониран. Изведувач на работите е градежната фирма „Мансард“ која на јавниот повик на нарачателот Општина Гевгелија доставила најповолна понуда.

Работите започнаа во текот на вчерашниот ден со подготвителните изведби, а денеска влажниот бетон блесна на сонцето. Овие активности се изведени според Оперативниот план на Општина Гевгелија за бетонирање на помали улици и краци. Со уредувањето на кракот на улица „Деко Ковачев“ која се движи западно од хотел „Пелагонија“, на граѓаните кои имаат свои домаќинства и живеалишта долж улицата, им го решава деценискиот проблем - газењето по земја и кал во дожливи услови, со кој се соочуваа секојдневно.

Од Општината како инвеститор на градежните зафати велат дека подобрувањето на инфраструктурата во општина Гевгелија продолжува. Активностите за реконструкција на патната инфраструктура во нашата општина се одвиваат етапно и во очекување се да завршат и другите зафати како во градот Гевгелија, така и во повеќето населени места.

Во изминатиот период беше избетонирана улица во Петрово која води од центарот на селото до црквата во селото, крак од улицата во Гевгелија која се протега долж одводниот канал „Рауљ“, од Мостот на патот за Негорци кон новиот хотел „Paint it black”, a бетонска постилка добија и улиците „Гоце Делчев“ и „Бошко Бозаџиев“ во с. Мрзенци.
Со завршувањето на вонредната состојба работите на терен ќе можат да се интензивираат и во другите населени места, велат од Општината.


Last modified on Петок, 29 Мај 2020 - 19:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.