Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Четврток, 28 Мај 2020

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа жителите на југот од Македонија, Гевгелија, Богданци, Дојран.

Земјотресот е регистриран автоматски од Атинската национална сеизмолошка опсерваторија со магнитуда од 1,5 степени од европската сеизмичка скала на длабочина од 10,4 километри од земјината површина.

Епицентарот на потресот е регистриран на 22 километри северно од местото Chalkis во Република Грција, што се наоѓа североисточно од Халкидики. Локацијата е 38.6637 северна географска ширина и 23.5616 источна географска должина.

Потресето беше краткотраен со крцкање на прозорите и стаклените предмети во домаќинствата од локалните жители на југот од државата.
Најблисска точка до местото на епицентарот во нашата држава се токму јужните општини од државата кои вечерва не му се израдуваа на тектонскиот процес на земјата.

Тектонско движење вечерва имаше и во 21:52 часот со јачина од 2,5 степени исто на длабочина од 10 километри под површината на земјата. Епицентарот на потресот бил на 43 километри северозападно од местото Килкис во Република Грција, кое е во близина на македонско-грчката граница и Дојранското езеро.
Првиот потрес вечерва во близина на Дојранско беше регистриран во 21:51 часот исто со јачина од 2,5 степени според европската макросеизмичка скала на длабочина од 10 километри под површината на земјата и оддалечен само 41 километри северо-западно од Килкис, Грција.

Сите три потреси укажуваат дека се придвижува европската тектонска плоча која го покрива целиот Балкан, па затоа иако се наоѓа на територијата на Грција го почувствуваа и македонските граѓани од југот.


Last modified on Четврток, 28 Мај 2020 - 23:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.