Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Четврток, 28 Мај 2020

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Четириесет дена после Велигден, секогаш во четврток се слави Празникот на Христовото вознесение - Спасовден. Овој празник спаѓа во големите христијански празници, а гевгеличани го имаат за свој светец патрон, па од дамнина се славел како ден на спасение, заштита и панаѓур на градот Гевгелија.

Постарите лица паметат дека вечерта пред спасовден луѓето оделе да преспиваат во црковните простории за здравје, верувајќи дека Свети Спас ќе им даде милост и здравје. Некогаш на чергиче на подот од црквата, а со изградбата на црковниот конак во дворот на Црквата „Св. Спас“ во Гевгелија тоа сега се изведува во посолидни услови.

Според црковниот календар Спасовден се слави 40 дена по воскреснувањето Исус кога им се јавувал на своите ученици и ги подготвувал за нивната идна активност. Во овој период луѓето сè уште се поздравуваат со христијанскиот поздрав „Христос воскресе“ (Христос воскресна) и си отпоздравуваат со „Воистину воскресе“ (Навистина воскресна).

Именден празнуваат: Спасе, Спасија, Спаска...

Изминатава деценија Општина Гевгелија започна и со културни настани да го слави овој ден како патрон на Гевгелија, со познатата „Распеана чаршија“. Годинава поради корона состојбите и мерките против ширењето на вирусот, тродневните културни активности се одвиваа во он-лајн издание, достапни на интернет за пошироката публика.

Гевгелиските свештеници по повод празникот одржаа Црковна богослужба во храмот „Свети Спас“ Гевгелија - некои со заштитни маски, а повеќето без нив, но со физичка дистанца, ама и бацување крстови за жал за време на корона состојбите (видно од приложените фотографии).


Last modified on Четврток, 28 Мај 2020 - 15:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.