Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Чествување на Светите Кирил и Методиј во Гевгелија

Недела, 24 Мај 2020

Денот на сесловенските просветители денеска се честиташе од сите државни фактори, кои го истакнуваа значењето на делото на Солунските браќа, светите Кирил и Методиј, создавањето на азбуката глаголица, преведувањето на книжевни дела на новата словенска азбука, која беше основа за описменување на народот и создавање на словенската и македонска култура и литература. Сепак освен честитки од државните фактори, честитки испорачуваа и граѓаните помеѓу себе за овој значаен ден за македонската писменост култура втемелена од пред 11 века, а за празникот да биде одбележан се погрижија и црковните достојници со организирани литургии посветени за словенските основоположници на македонското писмо и пишана култура.

Во пресрет на празникот, вчера, сабота, 23 мај, во 17 часот, во Црквата „Св. Кирил и Методиј“ во близина на центарот на Гевгелија, се служеше Вечерна Богослужба на која присуствуваа и граѓани, некои со заштитни маски, некои без нив.
Утринава на Денот на Светите Кирил и Методиј, Денот на сесловенската писменост и култура 24 мај и Патронот на гевгелиската Црква која го носи името на своите „Св. Кирил и Методиј“ Свештениците од Гевгелиската Парoхија одржаа Утрена Богослужба (во 07:00 ч.), а веднаш потоа СвеченаБожествена литургија (08:15 часот).

Поради олеснетите мерки за движење кои денеска важеа до 11 часот, како дел од анти-корона мерките, овие утрински црковни настани беа проследени од гевгелиските верници.

- „Свети Кириле и Методиј молете го Бога за нас!“ - порачаа од Гевгелиското Архиерејско намесништво.

Честит празник, честит именден на сите носители на името на овие свети и заслужни луѓе. Да ни е Вековит денот!


Last modified on Недела, 24 Мај 2020 - 22:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.