Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Обнова, фарбање, санација и поправки во ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија за време на вонредната состојба

Петок, 22 Мај 2020

Корона епидемијата во државата ги затвори училиштата, но не ја запре наставата која што продолжи да се одвива он лајн, а празните училишни простори, без присуство на учениците е период искоритен за поправки, санации, обнова на објектите, ентериерот, па дури и целосни санации.

Денеска работна екипа започна со фарбање на оградата на ООУ „Крсте Мисирков“ во Гевгелија, како ѕиданиот така и на железниот ограден дел, долж целиот ограден простор на училишниот двор, вклучително и двете влезни порти во училишниот комплекс.

- „Изминативе денови беа искористени за белење на ентериерот, ситни поправки во училиштето, како и подготовки за санација на нашите подрачни училишта. Во тек е претходно отворена тендерска постапка со која се бара најповолен изведувач на целиот објект на подрачното училиште во Моин. За ова имаме издвоени посебни буџетски средства од Министерството за образование во износ од близу 2,2 милиони денари. Средствата се обезбедени, а се очекува санацијата која вклучува целосно реновирање од под до кров да биде завршена до почетокот на следната учебна година 2020/21, односно учениците на 1 септември во Моин да влезат во комплетно реновиран објект“, изјави за GevgelijaNet директорот на училиштето Михаил Петров.

Во Моин оваа учебна година настава посетуваа 12 ученици, кои во комбинирани паралелки ги обучуваа две наставнички.
Деновиве, поточно од 1 јуни треба да започне уписот на првачињата во основните училишта. Родителите ги чека освежен простор во ООУ „Крсте Мисирков“ каде треба да ги поднесат апликациите за упис, а во подрачното училиште во Моин со почетокот на новата учебна година од септември, ги очекува комплетно реновиран објект, ентериер, санитетски простории, кров, столарија, за сегашните ученици и новите првачиња.


Last modified on Петок, 22 Мај 2020 - 15:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.