Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Гевгелиските градинки ги ослободија родителите од плаќање партиципација за престој на децата во установата

Четврток, 21 Мај 2020

Управниот одбор на ЈОУДГ „Детска радост“- Гевгелија на денешната седница одлучи родителите, чии деца престојуваат во градинките, да бидат ослободени од плаќање на партиципација за престој на децата во градинките за месеците април и мај, за време на вонредната состојба.
Тоа се однесува за сите 800 родители - корисници на услугите на гевгелиските детски градинки, како за трите постојни објекти во Гевгелија, така и клоновите во Негорци, Миравци и Богородица, за месеците април и мај. Родителите ќе заштедат по 2.980 за секое запишано дете во Установата.

- „Со ваквата одлука сметаме дека ќе придонесеме во општинската акција за ублажување на последиците од Корона вирусот. Имено, од плаќање на месечна партиципација за престој на децата во градинките, во износ од 1.490 денари месечно, ќе бидат ослободени 800 родители, чии деца беа запишани и беа згрижени во градинката за месец март. Тоа значи дека за април и мај нема да плаќаат никаква партиципација. Тоа не е и единствената мерка што нашата Детска установа ја презеде за ублажување од последиците. Имено, за месец март, кога децата во градинките престојуваа само до 10 март, нивните родители платија само 521 денар, колку што изнесуваа материјалните трошоци“, изјави директорката на ЈОУДГ „Детска радост“-Гевгелија, Елизабета Стојменовска.

Во изминативе денови, додека трае корона епидемијата, децата се згрижени во своите семејни-домаќинства, а деновиве се врши интензивен скрининг со корона-тестови на сите вработени во детските установи во државата, по препорака на Комисијата за заразни болести која ја следи корона состојбата во државата. Во Гевгелија, во соработка со Центарот за јавно здравје извршени се тестирања на сите 110 вработени во шесте постојни објекти на Јавната општинска установа за згрижување на деца „Детска радост“ од Гевгелија. Резултатите од тестирањата се' уште се очекуваат.
Напоредно, со најавата за потреба да се скринира здравствената состојба на вработените, се најави и можен старт со работа на детските градинки, па во пресрет на отварање на вратите на овие установи за згрижување на најмалите од нашата заедница, раководството на установата обезбеди извршување на детална дезинфекција на сите објекти, дворни површини, играчки, работен простор, душечиња и постелнина за пладневен одмор на најмалите, потоа дезинсекција и дератизација против глодари.

Стартот уште не е најавен, но сите работни сили се ангажирани за активирање на нормалниот работен престој за згрижување и рано учење со програмските понуди во детските градинки во Општината.


Last modified on Четврток, 21 Мај 2020 - 19:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

Панчевски во бегство, полицијата го бара за да го притвори

По изрекувањето на мерката 30 дневен притвор од страна на Велешкиот Суд,

Повеќе

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.