Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Поплавена Гевгелија од поројниот дожд

Недела, 04 Мај 2014

Рауљот повторно се излеа и го поплави влезот на градот, особено булевар „Гевгелија“

Рауљот повторно се излеа и го поплави влезот на градот, особено булевар „Гевгелија“.

Сликата е од вечерашниот обид на возилата кои се најдоа на потегот на влезот од Гевгелија да ја совладат водената маса, која не беше само дождовница туку и излеана вода од каналот Рауљ. Таква беше состојбата преку целата должина на булевар Гевгелија, од влезот на градот, па се до зградите кај населбата „Караорман“.

Каналот Рауљ е болна точка веќе повеќе години. Иако, локалната власт бараше ревизија за досегашните зафати, започна и свои изведби, сепак на терен се гледа дека после секој дожд овој дел од градот и одводниот канал Рауљ претставуваат тесно грло за проток на целата насобрана дождовница која природно, преку каналот се слева во реката Вардар.

Пред некоја недела локаната самоуправа објави: „Минатата година беше завршена изградбата и уредувањето на првата фаза од одводниот канал „Рауљ“, односно делот од поранешниот објект на „Пелагонија“ до мостот за Негорци. Во втората и третата фаза е предвидено уредување на каналот до неговото влевање во реката Вардар. Со тоа ќе се обезбеди целосна заштита на овој дел од Гевгелија од поројните води и атмосферските води кои се слеваат во овој канал.“

Сликите од социјалните мрежи кои ги постирале гевгеличани кои живеат на булевар “Гевгелија“, во близина на хотел „Пелагонија“, покажуваат дека состојбата не е битно променета, и покрај сите зафати.

За тоа каква беше состојбара пред 4 години Ви го приложуваме видеото од поплавите во Гевгелија од 17.10.2010 година, како и Фото галерија од 03.05.2014 година.

Има ли разлика??  Увидете сами!!

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе
Last modified on Недела, 11 Мај 2014 - 22:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.