Топ Новости

Филипче: Забраната за јавни собири важи за сите - МПЦ да не повикува на литургии на отворено

Среда, 25 Март 2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на прес конференција на прашање на новинар кој тврди дека МПЦ упатувала повик за литургии на отворено со растојание меѓу верниците, одговори дека наредбата на Владата за забранување на јавни собири важи за сите и за МПЦ и дека евентуалните такви обиди за собири ќе бидат санкционирани.

Ваквото прашање уследи по денешната објава на фотографии и видеа од Велес, Кавадарци, Неготино и Гевгелија каде локални свештеници качени на товарно возило најпрво држат литургија за осветување на света вода, а потоа со истото возило се возат низ улиците и ги прскат со светата вода за да го избркале корона вирусот.
Кај голем дел од јавноста ова наиде на жестоки реакции и осуда, особено од фактот што на истиот прес на Министерот за здравство денеска беше објавено дека продолжува локалната трансмисија (ширењето) на вирусот корона меѓу граѓани носители кон граѓани кои контактирале со нив. Така денеска бројот на заболени во Куманово од вчерашните 9 порасна на нови три случаи и вкупно 11 заболени од „Ковид-19“ и нови заболени во градовите Велес и Прилеп, со контакт со лице заболено од „Македонски шуми“.

Ваква литургија денеска се одржа и во Црквата „Св Спас“ во Гевгелија од каде тргна возилото со осветена вода и тамошните свештеници. Верниците се заблагодаруваат за благословот, а други на социјалните мрежи им укажуваат за неисправноста на постапката која е спротивно на мерките на Владата и Комисијата за заразни болести за забрана за собирање на јавни места на лица повеќе од 5-мина. Особено и на фактот што короната е здравствен проблем, кој не се лечи со молитва.
Еве дел од коментарите на гевгеличани:

- „Црквата госпожа, ако саке да помогне наместо да ва собире уф време ко не е дозволано собирајне,ки донире уф медицинска опрема-маски,ракавици или било шо друго потребно за вистинска борба против вирусот.Црквата дури има и доволно пари да купе и по некуј респиратор.И така поповите не плаќат даноци на ваа држава ама ко са болни не са молат уф црквата да оздрават него трчат по болници.Барем некуј ќар да имат граѓаните од црквата“, реагира Н.А.
- „Продлжејте да са понаште неодговорно и себично,па ни Господ,ни литургии,ни пророштва,ни Исус ќе ви помогне.Воа не се лече со света вода и со амин и уништи во коментаре,туку со седење дом“, реагира Д.М.

Во Гевгелија од Институтот за јавно здравје денеска изјавија дека има 250 лица во самоизолација, кои се вратиле од странски држави каде веќе бил присутен корона вирусот. Колкава е сигурноста за одржувањето на 100% изолација на овие лица, нивната дисциплина, има ли полицијата 250 полицајци по три смени, што е еднакво на 750 припадници на полициските сили, за нивно надгледување и да се гарантира дека истите се придржуваат на мерките за самоизолација? Тоа се прашања на кои не' упатува недисциплината на гевгеличани кон непридржувањето на мерките против ширењето на корона вирусот.

Гевгелија, не си ја предизвикувај епидемијата!

Last modified on Среда, 25 Март 2020 - 22:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.