Топ Новости

Дивеење во Гевгелија

Вторник, 24 Март 2020

Синоќа, додека траеше полицискиот час и забраната за движење на лица како мерка за заштита од короната и намалувањетона контактите меѓу граѓаните за спречување на нејзино ширење, екипите на ЈПКД „Комуналец“ кои излегоа на терен утринава, за изведување на своите секојдневни работни обврски, затекнаа слика на несовесно дивеење над хортикултурните насади и урбани објекти во центарот на градот.

Откорнати се борови насади, откорнети се цвеќиња од жардинериите, искинати се палмини лисја, превртени се украсните жардинери и огради на угостителските објекти во центарот, откорнати бетонски жардињери.
Некој се потрудил со сила да покаже дека е лут на полицискиот час, дека градот спие, граѓаните дома, а тој сам.

Светот сепак не' предупреди на опасноста од корона пандемија, а не на урбана шизофренија.

Граѓаните со резигнација коментираат:
- „Штета што короната напаѓа постара популација, треба да напаѓа имбецилна популација“
- „Не корона, метеор треба да не' погоде“
- „Драконски казни, мерки и ќотек“ - се дел од коментарите на гевгеличани за ваквото несовесно дивеење на засега непознатиот сторител/ли.


Last modified on Вторник, 24 Март 2020 - 10:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.