Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Пендаровски и Заев со завршно обраќање пред гевгеличани

Петок, 25 Април 2014

На Собирот на граѓани во Гевгелија кандидатот за претседетел од СДСМ пред граѓаните порача:  „Масовна излезеност за да ја спречиме кражбата на Груевски!“

 На Собирот на граѓани во Гевгелија кандидатот за претседетел од СДСМ пред граѓаните порача:  „Масовна излезеност за да ја спречиме кражбата на Груевски!“.

-Во првиот изборен круг бевме предмет на ситемски фалсификат. Не смееме повеќе да аминуваме ниту еден фалсификат на власта на Груевски, којашто ги краде изборите последните неколку изборни циклуси, повика Пендаровски.
Тој во Гевгелија се обрати пред насобраниот народ на плоштадот кај фонтаната во центарот на градот, каде ниту дождот не ги спречи гевгеличани да ги слушнат пораките од својот претседателски претендент.

-Нашата понуда е подобра, реална и чесна, народот тоа го препозна. Тоа мора да најде свој одраз во гласачките кутии. Ако не, режимот ќе се соочи со народот, рече Пендаровски.

Во обраќањето пред гевгеличани тој упати повик и до сограѓаните од другите етнички заедници.

-Со бојкот ни еден проблем не се решава. Со бојкотот само ќе му дадете уште еден мандат на досегашниот претседател и на неговиот ментор Никола Груевски, рече Пендаровски.

Им се обрати и на неопределените.

-Нека не ве залажуваат дека има алтернативна опозиција. Единствената организирана политичка сила која што е подготвена да се спротивстави на режимската власт на Груевски е здружената опозиција на чело со СДСМ.

Масовна излезност на 27-ми април, за волјата на народот да ги спречи нечесните намери на нечесната власт на Никола Груевски, повика кандидатот за претседател на РМ, Стево Пендаровски на собирот со граѓани вечерва во Гевгелија.

Времето беше врнежливо но граѓаните беа излезени, да дадат поддршка, за Промени.

Пред гевгеличани зборуваше и претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Првата мерка на 28-ми ќе биде слободата. Ве повикувам да направиме промени за доброто на државата рече Заев на собирот во Гевгелија.

Пред граѓаните се обратија и кандидатите за пратеници од ИЕ4 од Гевгелија, Сашо Поцков и Маја Зафирова.

Last modified on Петок, 25 Април 2014 - 23:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.