Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

КЛИПС - Програма за развој на младите

Петок, 04 Април 2014

Волонтерскиот Центар од Мировниот корпус на САД со кој соработува и Фондацијата „Аполонија“ утре во Гевгелија организираат еднодневно предавање за граѓанско лидерство

На 5ти април, во хотел Аполонија, со почеток во  13:00 до 16 часот, во склоп на Волонтерскиот Центар ќе се одржи семинар на тема КЛИПС програма. Предавач на овој семинар е Ник Мотвани, волонтер од Мировен Корпус во Прилеп. Тој доаѓа од Калифорнија и моментално е волонтер во младинска организација во Прилеп, каде што води свое сопствено радио шоу.

Главна тема на овој семинар е КЛИПС програмата. Научната програма за граѓанско лидерство (КЛИПС) во Прилеп е програма за развој на младите, која им дава можност да го отријат своето место во светот и нивната способност да ја направат разликата на нештата.  Самата програма секоја недела вклучува: работилници, разговор на различни теми, споделување искуства, гости предавачи, дебати и дискусии на одредени теми, практична и теренска работа, споделување искуства, индивидуално менторство, сето тоа со цел да им се овозможи на младите да се развијат во идни граѓански лидери. Програмата е дизајнирана токму за младите да се стекнат со лидерски вештини, кои понатаму ќе им помогнат да се вклопат во општеството и надвор од него. Исто така, самата програма им нуди можност на младите да се стекнат со вештини и ресурси за подобрување на нивното образование и кариера, особено на интернационално ниво.

Ник Мотвани, исто така, ќе зборува и за бенефитите од волонтеризмот, младинскиот активизам и обуки за лидество. Тој исто така, ќе обезбеди информации за можностите на членовите на КЛИПС програмата за студирање надвор од државата и за многу други можности на интернационално  ниво.  

Овој семинар ќе биде понуден од Волонтерскиот Центар само еднаш, затоа не го пропуштајте!
Настанот ќе биде проследен со кафе и закуска.

 

Last modified on Сабота, 05 Април 2014 - 00:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.