Фирми од Гевгелија и Богданци помошта од државата не ја исплатиле на вработените

Недела, 07 Февруари 2021

Владата на РСМ ја објави листата на фирми кои добиле државна финaнсиска поддршка, а не исплатиле плати на вработените за декември 2020, согласно помошта која Владата со Четвриот пакет економски мерки ја исплати кон фирмите за помош на стопанството за време на ковид состојбата во земјата.

Лани, со Четвртиот пакет економски мерки за исплата на гарантирана плата за вработените од секторите кои се погодени со корона кризата во државата беа опфатени 13.162 комапнии кои добиле државна поддршка за 60.986 вработени во износ од 961.865.357 денари.

Повеќе стотини од нив, или точно 306 фирми не го испочитувале договорот со превземањето на финансиските средства да ги исплатат своите вработени, па без својата плата останале 992 работници во повеќе општини низ државата. На ваков начин злоупотребени се 16.305.020 денари, наменети за плати на работниците кај фирмите-апликанти. 

За жал, такви примери има и кај нас, таков однос имаат и газдите од нашата средина - да инкасираат пари од државата во име на заштита на работните места на вработените и одржување на бизнисот, а парите да ги задржат за себе без да исплатат плата на работниците.

Во Гевгелија на таков начин се злоупотребени републички буџетски средства во износ од 165.421 денари, а деветмина вработени останале без својата плата.

Тоа се фирмите:

1. ПЗУ „ВЕ-МА“ Ординација по општа стоматологија - Гевгелија, 86 „Дејности за здравствена заштира“ со 2-ца вработени и сума од 37.730 денари;

2. „САНСЕТ“ ЈБФ ДООЕЛ Гевгелија - шифра на дејност 56 „Дејности за подготовка на оброци и служење на храна“ со 4 пријавени работника и сума на добиена а неисплатена плата кон вработените од 69.640,- денари;

3.„КИСС Фешн“ ДООЕЛ Гевгелија - шифра на дејност 47 „трговија на мало освен трговија на моторни возила и мотоцикли“ со 1 вработен и сума од 20.320,- денари;

4.„СТАРТЕК Интернационал“ ДООЕЛ Гевгелија - шифра 46, дејност „трговија на големо освен трговија на моторни возила и мотоцикли“, со еден пријавен вработен и сума од 21.776,- денари;

5. „МИТ ПРОМ“ ТП Сузана Петар Иванова - Гевгелија - шифра 47, „трговија на мало освен трговија на моторни возила и мотоцикли“, со еден вработен и сума од 15.955,- денари.

Значи, пет фирми со седиште во Гевгелија, со пријавени 9 (девет) вработени инкасирале помош од државата во износ од 165.421 денари, а средствата не ги исплатиле како плата на вработените.

Вакви прекршители има и во соседната општина Богданци - Две фирми, едната од Богданци, другата од Стојаково, со 3 пријавени вработени примиле државна помош за програмата ковид-19 во износ од 30.455,- денари. Сепак парите, иако наменети за исплата на декемвриска плата на вработените, не биле префрлени на трансакциска сметка на вработените туку ги задржале, а работниците не добиле плата за декември 2020. Тоа се фирмите:

1. „Панов-Трејд“ ЈМИ ДООЕЛ с. Стојаково - Богданцисо шифра на дејност 49 „Копнен транспорт и цевоводен транспорт, со 1 пријавен работник и исплатена сума државна помош за ковид-19 во износ од 15.955,- денари;

2. „М-ПЕТ Груп“ ДООЕЛ Увоз-извоз Богданци - шифра 47, „трговија на мало освен трговија на моторни возила и мотоцикли“, пријавен 1 работник и сума од 14.500,- денари.

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска во четвртокот информираше дека се пратени опомени до компаниите и предупреди дека доколку фирмите не ја исплатат помошта кон врааботените, ќе следи присилна наплата со блокада на паричните средства на нивните сметки и пренос на средствата на сметките на вработените и уплатните сметки на УЈП.

Во прилог, ЛИСТА  на сите 306 фирми во државата кои земале државна помош, а не исплатиле гарантирана плата за вработените за месец декември 2020 година, објавен од Владата на РСМ.

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Недела, 07 Февруари 2021 - 15:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.