Топ Новости

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон граѓаните

Недела, 05 Април 2020

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета економски мерки за помош на домашната економија, обезбедување на работните места, гарантирана минимална плата за спортистите и уметниците, субвенционирање на занаетчиите, вработените во неформалниот сектор од стопанството.
Во таа насока и од Општина Гевгелија размислуваат за сет предлог мерки за олеснување на давачките на граѓаните кон општината, како што се годишните паушали за данок на имот, локалните комунални такси, фирмарини за правни лица и слично. Ова би било голема жртва за општината со оглед што овие плаќања се дел од ставката основен буџет кој е наменет за подобрување на комуналните услуги од страна на општината и сите свери од делокругот на работењето и надлежноста на општината. Сепак, таквите отстапки значат и голем слух кон сеопштиот проблем - победата на корона вирусот и олеснување на трошоците на граѓаните кои ги имаат деновиве со набавка на неопходни хигиенски средства за заштита од корона, но и директна олеснување на обврските кон Општината и за граѓаните, и за правните субјекти.

- „Правиме анализи врз основа на кои изготвивме предлог на пакет-мерки, како што е намалување на Општинскиот данок на имот, начинот на плаќање на комуналниот надомест, натамошното плаќање и процентот на намалување на комунални такси за фирмарина и користење на јавните површини, како и другите Општински давачки“, вели градоначалникот Сашо Поцков.

По опстојната анализа и консултации со Општинските здруженија на правни и физички лица од повеќе дејности, како и по утврдувањето на пакет-мерките, предлогот треба да се најде на усвојување пред членовите на Советот на Општина Гевгелија, со цел ублажување на последиците од корона кризата.

Засега, токму од овие причини, очекувањето на анализите и прифаќањето на мерките од страна на Советот, во Одделението за локални даноци и комунални такси е запрено издавањето на Решенијата за данок на имот за 2020 година кои обично се доставуваат во овој период од годината. На овој начин и Општината ќе земе директена улога во ублажувањеето на последиците од корона кризата во Гевгелија која освен здравството ја погодува и економијата, а со тоа и стандардот на граѓаните.


Last modified on Недела, 05 Април 2020 - 14:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.