На 14 мај Грција се отвора за туристи

Сабота, 13 Март 2021

Од 14 мај, под слоганот „Сè што сакате е Грција“ оваа земја планира да ја отвори туристичката сезона објави министерoт за туризам Харис Теохарис, на прес-конференција што се одржа во рамките на меѓународната туристичка изложба ИТБ Берлин, пренесуваат грчките медиуми.

За време на неговото излагање, Теохарис поајсни дека со одлуката на грчата влада за влез во оваа земја потребно е да се почитуваат три основни здравствени протоколи и тоа посетителите да бидат вакцинирани или пак да имаат имунитет по прележан ковид ( документ за антитела) , а доколу не се исполнети претходните два услови може да се патува и со негативен ПЦР-тест не постар од 72 часа.

Според информацијата, оние кои се вакцинирани нема да имаат обврска да прават брз тест при влез во земјата, а останатите кои пристигнуваат и покрај другите исполнети услови сепак како и во минатата година ќе треба да направат брз тест и во случај да е позитивен ќе бидат сместени во задолжителен карантин за чиј трошок ќе се погрижи државата.

Покрај тоа, како што рече министерот, сите туристи можат да бидат подложени на случајни тестови, на ист начин како и минатата година.

Грчкиот министер за туризам посочи дека оваа земја гарантира дека секој турист што ќе ја избере Грција во 2021 ќе биде целосно безбеден.

The World Travel & Tourism Council (WTTC) praised the Greek government for its efforts and steps taken to restart...

Posted by Greek Travel Pages on Thursday, March 11, 2021

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.