Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“ Featured
Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот „македонски“ за производите на грчката компанија
Русија го призна новото уставното име на Македонија Featured
Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија
Ова е првпат, Конгресот да ја искористи својата моќ за да укине вонредна состојба што ја прогласил претседател, откако е…
Тинејџерка активист номинирана за Нобелова награда за мир Featured
Шеснаесет годишната Грета Тунберг, од Шведска, организатор на младинскиот штрајк за климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир…
Илјадници граѓани на Србија синоќа учествуваа во комеморативната прошетка за Џинџиќ, во знак на одбележување на 16-годишнината од убиството на…
Меѓународен Ден на жената - 100 години историска борба за рамноправност Featured
Денеска е 8-ми март, а секоја година на овој ден се одбележува Меѓународниот ден на жената – ден кога се…
Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во САД во намера да го заобиколи Конгресот и да пронајде средства за…
По дводневна расправа на речиси 200 пријавени дискутанти по точката за ратификација на договорот од Преспа, денеска грчкиот парламент гласаше…
Ерупцијата на вулканот Анак Кракатау, кој претходно предизвика цунами и поради кое загинаа над 280 лица, вчера се повтори, заради…
Страница 9 од 20

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.