Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Четврток, 14 Јануари 2021

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе кривична пријава против М.Ф (24) од Кратово, со привремено живеалиште во Скопје, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“, казниво по член 268 од Кривичниот законик.

МВР информира дека пријавената М.Ф. набавила две фалсификувани банкноти во апоени од 500 евра и на 26 ноември 2020 година ги пуштила во оптек во казино во Скопје, односно ги разменила за денари и на тој начин го сторила кривичното дело, стекнувајќи се со противправна имотна корист.

Европската централна банка во 2016 година одлучи да го запре издавањето на банконотата од 500 евра откако утврди дека поради вредноста и лесниот транспорт се користи за перење на пари, но и за финанисрање на тероризам.

Причина повеќе за избор на оваа банкнота од фалсификаторката во Македонија - со една трансакција на размена во домашна валута да реализира парична добивка од над 60.000 денари.

 

Last modified on Четврток, 14 Јануари 2021 - 13:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.