Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Понеделник, 28 Септември 2020

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е спроведена во затворот „Идризово“.

Од ноќва таа започнува да ја отслужува затворската казна.

Инаку, Јанкуловска е осудена правосилно на 4 години затвор поради злоупотреба на службената положба и областувања поради тоа што му наложила на помошникот-министер во МВР Ѓоко Поповски да го намести тендерот и со пари од буџетот на полицијата, да купи блиндиран мерцедес од скоро 600 илјади евра, кој беше наменет за тогашниот премиер Никола Груевски.

За истото дело, набавката на мерцедесот кој беше желба на Груевски, поранешниот премиер доби правосилна судска пресуда за издржување казна затвор во траење од две години, но избега во Унгарија.
Поповски е веќе одамна на отслужување на казната затвор.

Јанкулоска се' уште се соочува со судски обвиненија покренати од поранешното СЈО, а сега ги води ОЈО. Сега, на судењата за масовното незаконско прислушување „Тврдина-Таргет“ и за злоупотребите и злосторничкото здружување во три изборни циклуси (случај „Титаник“), ќе биде спроведувана од затвор до Судот.


Last modified on Понеделник, 28 Септември 2020 - 18:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.