Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Петок, 18 Септември 2020

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.
Врховниот суд денеска ја информираше јавноста дека вчера донесе Одлуки според кои се одбиени жалбите поднесени од страна на осудените во предметот „Тенк“ – Никола Груевски, Гордана Јанкулоска и Ѓоко Поповски. Судот ја потврди правосилната пресуда за предметот донесена од Апелација.

Ѓоко Поповски беше осуден на 6 години и 6 месеци затвор, а тој веќе ја издржува својата казна.

Врховен ја потврди и 2-годишната затворска казна за Никола Груевски за набавка на луксузниот мерцедес, додека Гордана Јанкулоска е осудена со 4-годишна затворска казна.
Врховниот суд на Република Северна Македонија во соопштение објавено на веб-страницата на судот, ја информира јавноста дека на 17-ти септември 2020 година, одлучило по предметите заведени под КВПКОК2КВПбр.6/19 и КВПКОК2КВПбр.7/19, кои се оформени по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда, поднесени од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска.

„Со донесените пресуди Врховниот суд на Република Северна Македонија ги одби поднесените барања на осудените, поднесени лично од нивна страна и преку нивните бранители и ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје“, соопшти Врховниот суд.

Експремиерот Груевски избега на 11 ноември 2018 и оттогаш е во Будимпешта. Ѓоко Попоцски е на издржување на казната, останува екс министерката за внатрешни работи Јанкулоска да се најде зад решетки. Таа веќе ги исцрпе сите можности за одлагање. Сега Врховниот суд ќе го извести Основниот кривичен суд, односно судијата за извршување санкции, кој ќе треба да ѝ врачи упатен акт за в затвор.


Last modified on Петок, 18 Септември 2020 - 12:31

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.