Топ Новости

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Четврток, 02 Април 2020

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во целост пругата утрово товарен воз излетал од пругата кај Миравци. Потврда за ова дадоа и од СВР Струмица.

- „Утрово во 6:40 часот, товарен воз кој сообраќал од Гевгелија за Табановце удрил во одрон од камења меѓу железничките станици Миравци и Клисура. Притоа, дел од возот излетал од пругата, повредени нема“, изјави Хризантема Рендева, портпарол на СВР Струмица.

Од ЈП „Македонски Железници - Инфраструктура“ го потврдија инцидентот и велат дека имаат „вонреден настан“, со тоа што најавуваат дека пругата ќе биде расчистена уште во текот на денот. Целиот превоз од Солунското пристаниште за Македонија, но и за средна Европа оди преку оваа пруга.

До расчистувањето на пругата и ставањето во функција, во прекин е и патничкиот сообраќај на оваа железничка траса, односно релациите Гевгелија - Скопје.


Last modified on Четврток, 02 Април 2020 - 14:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.