Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Шкотска забрани собирање по домовите поради ширење на коронавирусот

Среда, 02 Септември 2020

Шкотските власти од денеска забранија собирања во домовите во Глазгов и во два околни окрузи поради зголемување на бројот на заразени со коронавирус, пренесува „Гардијан“.

Од ноќеска на полноќ, 800.000 жители на Глазгов, Западен Данбартоншир и Источен Ренфрушир не смеат во своите домови да примаат луѓе кои не се дел од нивното семејство, ниту им е дозволено да се посетуваат едни со други.

Шкотската премиерка Никола Старџен ја објасни оваа одлука изјавувајќи дека заразата се пренесува претежно во домовите и дека таа мерка ќе важи две недели, пишува „Гардијан“.

–  „Знам колку е непопуларна оваа мерка за луѓето во тие области. Го знам тоа затоа што и јас живеам во Глазгов. Значи, правилата важат и за мене, како и за сите други„, рече Старџен на прес-конференција.

Мерката за забрана за собирања  по домовите ќе трае 14 дена. Се смета дека токму одењето по гости, контактите без дистанца придонесува за ширењето на вирусот. Во тој период училиштата, пабовите и рестораните, каде важат протоколи за заштита од корона, остануваат отворени.


Last modified on Среда, 02 Септември 2020 - 13:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.