Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Фото: Слика на македонското образование

Сабота, 03 Мај 2014

Поглед во една училница во Злетово

Сликата на руинираната училница, и целата зграда во училиштето во Злетово е реакција на Фејсбук која ја постави жител на тамошната општина.

Ова е загрижувачка вистина за состојбата во македонското образование, наспроти големите проекти за компјутер за секо дете, печетањето на учебници и учебни помагала, преводи на странски стручни наслови, ваучери за студентите, а основното образование кое треба да биде надградба на сето останато, стои руинирано, заборавено со години.

Вистината излегу на виделина, па макар и од случаен минувач кој не останал рамнодушен на гледката и ја фотографирал запустената училница во Злетово.

Подолу Ви ја приложуваме фото галеријата што ја направи Стефанија Митевска, член на платформата „Фото глас“.
Трагично е што сето тоа го гледаат околните жители, пазарџии, (видливи се присутните тезги), како и постерите со изборните плакати за кандидатот за претседател, а веќе избран. Значи местото е прометно и пред очи на сите, па дури и на локалните власти, руинирано и заборавено, служејќи за паркинг и отпад.

 

Last modified on Сабота, 03 Мај 2014 - 18:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.