Нарачателите на 27 април се кријат зад законот за амнестија

Недела, 28 Октомври 2018

Прифаќање на таков закон би значело погребување на правната држава (Александар Диневски)

 

 

Поранешниот вработен во УБК, Александар Диневски, кој беше на удар на режимот на Груевски за време на неговото водење на партијата ВМРО-ДПМНЕ и извршната власт дава свои оценки за понудениот закон од сегашната опозиција за амнестија на учесниците во „крвавиот четврток“. Диневски вели:

„Законот за амнестија што го понуди ВМРО ДПМНЕ исклучиво за злоделата сторени на "Крвавиот Четврток" на 27 Април годинава, всушност претставува провиден и очајнички обид да се избегне вториот дел од кривично правниот процес во кој, очекувано, на удар би се нашле главните иницијатори, планери и наредбодавачи за терористичкиот акт.

Прифаќање на таков закон би значело погребување на правната држава. Никакви "повисоки интереси" или заговарања за национално помирување или национално единство не може да бидат оправдување на еден ваков антидемократски чин кој доколку се реализираше би имал катастрофални и несогледиви последици за безбедноста на граѓаните и државата.

Чинот на амнестија е пред се' правен процес (со неизбежна политичка волја да се покрене) и значи милост на државата кон сторителите на кривични дела и се сведува на намалување (целосно или делумно) на висината на казната, но во никој случај не значи простување на вината или пак стореното злодело.
Ваквата амнестија за која се залага ВМРО ДПМНЕ всушност значи директно рушење на една од темелните вредности на Уставот на РМ (член 8) - владеење на правото! Или уште попрецизно: погреб на правната држава!
Од друга страна, доколку чинот на помирување што го промовира премиерот Заев се сведе на амнестија или аболиција тогаш целиот процес ќе ја изгуби својата смисла, суштина и значење!“, вели Диневски на својот фејсбук профил.

Last modified on Недела, 28 Октомври 2018 - 22:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.