Да учиме од Западот

Сабота, 22 Септември 2018

Ѓорги Спасов -  за двојните аршани на негласачите

 

 

Поранешниот пратеник, висок функционер на СДСМ и амбасадор  Ѓорги Спасов, пишува  за двојните аршани на негласачите на референдумот. Во својата аргументација тој наведува:

Во Бугарија и во голем број земји од развиените демократии е забрането да се кандидира за пратеник во Собранието лице кое има и друго државјанство освен државјанството на земјата во која се кандидира за претставник на народот во власта. И тоа се смета за сосема оправдано бидејќи не може тој да им биде слуга на двајца господари.

А кај нас еден Васил Пишев, пратеник од ВМРО ДПМНЕ и кој знае уште колкумина,бидејќи тоа не е забрането, си имаат и бугарски пасоши. Тоа пак не ги спречува да се чаталат со изјави дека нема да гласале во собранието за одлуки со кои на Македонија и се отвора патот за членство во НАТО и во ЕУ. Тие едноставно веќе живеат во таква членка и имаат имот во неа.

Со Изборниот закон во Велика Британија,на сите британски државјани кои живеат подолго од 10 години во странство им се одзема по автоматизам да гласаат на избори или референдуми во Велика Британија. Кај нас човек може да е иселен од земјава и пред 30 години и пак има право да одлучува дали нашата земја да влезе во НАТО и во ЕУ и какви пратеници ќе имаме.

А веројатно нема земја во светот во која лице осудено за злочини против човештвото како Јохан Тарчуловски, на кого му се суди и за отворањето на вратите во Собранието за да влезат оние што направија обид за убиство во Собранието, да биде се уште пратеник во Собранието и да се колне со бакнување на кама и револвер дека со својот глас ќе го спречи влегувањето на Македонија во ЕУ и во НАТО.
И може би затоа сме таму кај што сме.

Автор: Ѓорѓи Спасов

 

Last modified on Сабота, 22 Септември 2018 - 13:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.