Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Што се случува на Инфективна клиника во Скопје

Вторник, 02 Јуни 2020

На новинар и камерман од телевизија „Клан“ им беше доволено да влезат и да ја снимат состојбата што се случува на Инфективната клиника, каде што се третираат пациентите со ковид-19.

Долгите подготовки на новинарот Фуркан Салиу и д-р Фадил Цана пред да влезат во одделот кај заразените пациенти, зборуваат многу за сериозноста со која треба да се пристапи кон новиот коронавирус.

- „Вирусот е присутен. Се' уште не сме ја поминале оваа состојба“, вели д-р Цана.

Водеото бележи искажувања на пациенти од муслиманска вероисповед кои не доаѓале во Клиника зошто им било кажано Алах ќе ги излечи. Но, кога им се вложила состојбата сфатиле дека мора да побараат лекарска помош. Прогласувањето на короната за мртва од страна на разрешениот реис е спорна контраверзна изјава на верски проповедник кој зборува контра законите на науката и медицината.

- „Бев болна и претходно, но коронавирусот значително ми ја влоши состојбата. Бев во кома, а сега сум многу подобра. Верувајте коронавирусот постои“, вели една од пациентките која е хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби вчера беа примени нови 2 пациенти, хоспитализирани се вкупно 45 пациенти. Потешко болни и на кислородна поддршка се 16 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Last modified on Вторник, 02 Јуни 2020 - 13:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.