Македонски тим иноватори наградени од Светска Банка

Петок, 25 Декември 2020

Македонската апликaција „Walkiie“ е помеѓу седумте победници на натпреварот „IDEAS 4 ACTION “ (Идеи за акција) организиран од страна на Светска банка. Во конкуренција за наградите учествувале 4.000 кандидати од цел свет, а победниците беа прогласени врз база на оригиналноста на идејата и потенцијалот да влијаат врз општите политики.

Дел од тимот на „Walkiie“ се лидерот Елена Божиновска, која студира маркетинг на универзитетот Американ Колеџ, Ѕвезда Иванова- студент на психологија на УКИМ, Лазе Димов и нивниот ментор Боро Петкоски. Секој од нив има своја задача и е одговорен за одреден аспект од развојот и промоцијата на апликацијата.

Нивната заедничка приказна започнала преку Центарот за младински активизам КРИК, каде се запознале за време на работилници за лица со и без попреченост, а откако сфатиле дека се добар тим, заедно се пријавиле и на предизвикот „Generation Unlimited“ при што во првиот круг биле еден од петте победници, а во финалето се закитиле со признанието почесен тим. Нивната двегодишна дружба и работа продолжила со раѓањето на идејата за апликацијата „Walkiie“, раскажуваат младите иноватори за „Мета“.

„Walkiie“ е апликација која ги поддржува младите со попреченост, така што ги поврзува со волонтери од било која возраст, со цел полесно да извршуваат секојдневни или нови активности заедно.

Апликацијата засега е достапна во бета верзија, но креаторите велат дека работат на истата и веќе се подготвени нови и подобрени дизајни, како и вклучување на разговор и известувања.

Годишниот натпревар „IDEAS 4 ACTION“ претставува платформа за млади претприемачи која поттикнува иновативни идеи за решавање на најгорливите развојни предизвици во светот, објаснува во соопштението Светска банка.

Македонските победници се први победници на овој натпревар кои доаѓаат од европска земја. Апликацијата Walkiie која е една од победничктие идеи, претставува апликација која можат да ја користат лица со попреченост и волонтери што ќе поминуваат време со нив и ќе им го олеснуваат секојдневниот живот.

Last modified on Петок, 25 Декември 2020 - 12:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.