Пат на иднината - штеди гориво, произведува енергија

Среда, 02 Декември 2020

Патот N470 помеѓу Делфт и Зоетермер е најодржливиот пат во Холандија. Овој епитет го добил поради следните карактеристики: обновениот пат N470 има свое одржливо снабдување со енергија дури и за зеленилото покрај патот со автохтони цвеќиња, додека енергијата за осветлување на патот и семафорите се генерира од 220 соларни панели вградени во бариерите за бучава во Делфгав.

За да може ноќе да се користи одржлива, локално генерирана електрична енергија ноќе, покрај патот е поставена голема батерија која складира сончева енергија генерирана во текот на денот. Во комбинација со голем број други одржливи техники, овој пат е СО2 негативен, тврдат во покраинта Јужна Холандија.

Подобрувањето на одржливоста не се постигнува само преку сопствено снабдување со енергија. Осветлувањето покрај патот е направено уште поодржливо со енергетски ефикасни LED светла, кои се затемнуваат кога има помалку сообраќај на патот. Подлогата е направена од асфалт кој ја намалува отпорноста на тркалање на автомобилските гуми, така што учесниците во сообраќајот трошат помалку гориво на патот долг 17 километри помеѓу Делфт и Зоетермер. Во исто време, се тестираат пет нови асфалтни смеси, како што се дрвени влакна и рециклиран материјал. Паметните семафори имаат сензори.

Извор: USB


Last modified on Среда, 02 Декември 2020 - 16:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.