Феномен „Сина Месечина“

Сабота, 31 Октомври 2020

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, која ќе биде втора полна месечина во период од 30 дена.

Последниот пат кога имавме полна месечина беше 1944 година, што значи овој феномен во вселената ќе можеме да го видат жителите на земјата после цели 76 години од нејзиното последно појавување.
НАСА вели дека следниот пат кога сите временски зони на САД ќе бидат над полна месечина е 2039 година, затоа те реба да се пропушта шансата за оваа глетка.
Додека Месечината официјално станува полна во сабота, таа се појави целосна со почеток во четврток навечер и ќе трае до недела. Така, ќе се чувствува како викенд на полна месечина.

Феноменот „Сина месечина“ не мора да значи дека ќе биде сина, иако темно синиот тон на вечерното небо може да влијае на боите што ги гледаме.
Кога Месечината добива сини нијанси, тоа се должи на чад или честички од прашина во атмосферата, на пример за време на голема вулканска ерупција на Кракатау.
Според НАСА, Сината месечина значи нешто многу ретко што можете да го видите во животот, а оваа година ќе има уште поголема доза на мистицизам.

Полната месечина два пати во месец октомври е релативно ретка појава и се јавува во просек еднаш на секои две и пол години, објави НАСА.

Има полна Месечина секој месец, но бидејќи лунарниот циклус и календарската година не се совршено синхронизирани, ние завршуваме со две во истиот календарски месец приближно на секои три години.

Првата полна Месечина во октомври, позната и како Жетвена месечина, се појави на првиот ден од месецот. Втората полна месечина или „сината месечина“ ќе биде видлива на 31-ви октомври.

 

Last modified on Сабота, 31 Октомври 2020 - 12:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.