Видео: Научник ја објаснува важноста на носењето маски

Среда, 09 Декември 2020

Научна кратка видео презентација за тоа зошто е важно да се носат маските и како тие функционираат објави Бил Нај, механички инженер и популарен ТВ научник. Со забавно TikTok видео ја објасни значајноста на маските во спречувањето на ширењето на коронаирусот и начинот на кој тие штитат од заразување.
Зошто е важно ова? Затоа што иако голем број од луѓето ја сфатија сериозноста на вирусот откако нивни познаници се соочија со истиот, сепак има уште такви кои одбиваат да носат маска и да се заштитат себеси и околината.

Тој покажува на мапа од САД споредба на заразени случаи во деловите каде се носи и каде не се носи маска, а разликата е очигледна.

Бил објаснува и зошто е невозможно вирусот да минува низ ткаенината на маската (секако доколку користите од препорачаните маски кои штитат против ковид-19, најчесто тоа се KN95 маските).

„Вирусите не патуваат сами, туку преку аеросолите што се испуштаат при плукање. Кога тие капки ќе дојдат до ткаенината и влакната на маската, тие се заглавуваат таму. Ова не е тешко да го разберат сите.“ – вели тој и прикажува со пример како отприлика би изгледало тоа.

“Правила сè уште постојат, дури и во слободните земји. Вие знаете за правилата. Плаќате даноци за целиот пат, но возите само од едната страна. Инаку …” рече тој и покажа што се случува ако луѓето не го следат тоа правило.

“Затоа, ве молам, сите носат маска. Ви благодарам”, вели на крајот Бил кој редовно на своите фанови на ТикТок им објаснува за актуелни прашања. Патем, Нај и пред неколку месеци објави пост за правилно носење маски, во кој што покажа како тие функционираат.

@billnye

I don’t know who needs to hear this but... ##masks work. Wear one. Carry on... ##tiktokpartner ##learnontiktok

♬ original sound - Bill Nye
Last modified on Среда, 09 Декември 2020 - 12:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

Пристигнаа првте вакцини против ковид-19 во Македонија

Со пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 вакцини, што ни пристигна денес од Србија,

Повеќе

Сообраќаен билтен: 11 прекршоци за еден ден

Екипа за контрола на сообраќајот на подрачјето од општина Гевгелија вчера

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.