Музичкото училиште со он лајн изведба за крај на учебната година

Четврток, 11 Јуни 2020

Наместо вообичаениот завршен концерт со сите ученици во Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ Гевгелија, со кое учениците ја почестуваат локалната публика за крајот од школската година, презентирајќи го наученото, годинава во пандемски услови секој работеше од дома и на таков начин со помош на техниката се создаде заеднички домашен музички концертен перформанс.
Учениците во соработка со своите наставници создадоа видео музичка изведба од композиторот В.А.Моцарт - Прекрасна песна од операта „Волшебната флејта", а ја исполнува музичкиот оддел при ООМУ „Васо Карајанов" Гевгелија.

Директорката на училиштето Сузана Стефанова пофалувајќи го нивниот труд во вонредни услови од дома, ја спомена и поддршката на родителите, но и помошта на наставниците во создавањето на овој преточен музички поздрав за крај на школската година за учениците од ООМУ. Тоа се Зоран Гогов, Александара Лазаров (техничка поддршка), Влатко Сапламаев (пијано придружба) и Соња Панова (тимски организатор).

- „Им благодариме како на учениците така и на наставниците, а од септември продолжуваме со нови сили!“ - порачуваат од ООМУ „Васо Карајанов“ од Гевгелија.

 

Last modified on Четврток, 11 Јуни 2020 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Запленет камион со половина тон марихуана на ГП Богородица

Вечерва на Граничниот премин „Богородица“ запленет е камион полн со 500

Повеќе

Почина градежен работник во Гевгелија

Во централното градско подрачје каде се изведуваат градежни работи на просторот

Повеќе

Запленети 200 кг марихуана на граничната линија, приведени две лица

Одделот за криминалистика при ОВР Гевгелија во соработка со специјализирани

Повеќе

Тежок сообраќаен билтен - еден починат, еден тешко повреден

Едно починато и едно лице со тешки телесни повреди, без податоци за настаната

Повеќе

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.