Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Летечки автомобили на пазарот во 2023 година

Недела, 16 Август 2020

Сцените од научно-фантастичните филмови со летечки автомобили веќе се реално достигнување на тимови составени од иновативни креатори од повеќе фирми од авто индустријата во Јапонија.

Некаде во Јапонија веќе може да се види како се користат овие футуристички возила, но најинтересно е што Јапонската Влада има амбиција овие возила да ги комерцијализира и пушти на пазарот. Амбициите се тоа да биде достапно за купувачите до 2023 година.

Во моментот најголеми иноватори во оваа област се Airbus, Boening и Uber. Јапонската компанија Skygrive го презентираше официјално своето летало наменето за двајца, со големина на автомобил. Леталото може да лета 10 километри со брзина од 100 километри на час.


Во проектот е вклучена јапонската Влада, преку Министерствата за транспорт и инфраструктура, Министерството за економија, бизнис и индустрија

Вакви возила на иднината кои навистина летаат има веќе 7 прототипа во светот, некои изработени во ограничена едиција. За сите нивни перформанси повеќе од видеото.

 

Last modified on Недела, 16 Август 2020 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.