Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Готвење со баба

Понеделник, 14 Септември 2020

Сте имале прилика како мали да помагате во кујната чекајќи да биде готова шампата за тортата па да го „измиете“ со прсти садот и ја излижете смесата од преостанатата залепена бела шеќерна смеса од прстите?
Е, на тоа ќе ве потсети овој мал помошник кој готви заедно со баба му. Не е проблем шампата. Проблем е што сака секоја состојка што се става во текот на подготовката на колачот тој да ја испроба со лижење на прстињата.
Значи, ако сакате да подготвите колач со помошник, сладокусец, пригответе ја работната маса и спремете се за чистење на кујната после сета работа. Колачите ќе ви бидат слатки, детулето задоволно што помагало, а и ќе се изнасмеете од милина.

Наздравје рецептот „Готвење со баба“.

Last modified on Понеделник, 14 Септември 2020 - 13:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.