Велигденски честитки од славните и познатите

Недела, 04 Април 2021

Денеска католиците го слават големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, но во услови на пандемија прославите се сведуваат најчесто скромно, во кругот на семејството, а во многу делови од светот во карантнин и строги ограничувања.

Ние Ви ги пренесуваме честитките на неколку познати и славни личности: музичарот и диригент Андре Руи, на холивудскиот актер сер Ентони Хопкинс, групата „Полис“, нашата Калиопи, групата „Genesis“ и официјалната ФБ страна на светскиот оперски тенор Лучијано Павароти со пригодната песна „O Jesu mi dulcissime“ (О, Исусе, мој најсладок).

Happy Easter! ????

Posted by André Rieu on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter, dear people! I wish you peace in your hearts... #easter #catholic #love #peace #home

Posted by Kaliopi on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter everyone!

Posted by Genesis on Sunday, April 4, 2021
Шарените велигденски јајца се традиција и кај католичките следбеници на Велигденските празнувања, а чоколадните јајца се исто така пригодна традиционална посластица при секое Велигденско одбележување. За оваа пригода се произведуваат 500 милиони кремасти чоколадни јајца од фирмата „Mindanaoan“.
Last modified on Недела, 04 Април 2021 - 17:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.