Почина актерката од „Луди години“ и серијалот „Жикина Династија“

Вторник, 26 Јануари 2021

Симпатичната тинејџерка која го одбележа животот на неколку генерации - Актерката Ријалда Кадриќ, позната по улогата на Марија од „Жикина династија“, на 13 години застана пред камерите и ги освои сите генерации кои ги гледаа филмски прикажаните проблеми на еден млад вљубен пар и нивните семејства. Ријалда ненадејно почина синоќа на 57-годишна возраст во Атина, каде живееше во последните години.

Веста за нејзината смрт ја објави и нејзиниот пријател Душан на Фејсбук.

- „Ријалда Шебек (1963-2021), актерка и психоаналитичарка, драг пријател, почина синоќа. Плачев откако не знам колку време – целата криза и депресија околу короната и личниот живот за време на оваа социјална чума не ми дава повод да стапам во контакт со мојата тага затоа што се обидувам да бидам силен и да преживеам.Смртта на Ријалда го стори тоа. Неочекувано, премногу брзо. Луѓето имаат тенденција да мислат дека никој близок никогаш нема да замине, барем не нагло, бидејќи тоа е најтешката работа, кога ќе изгубиме некого без навестување, без можност да се разделиме, без збор. Со љубов се разделувам од тебе, драга Ријалда.“ – напиша тој.

Риалда стана популарна на 13 години глумејќи во серијалот „Луди години“. Марија Тодоровиќ, подоцна Павловиќ ја играше вкупно осум пати. Таа одиграла уште неколку помали улоги, а од почетокот на 90-те не се занимаваше со глума.Last modified on Вторник, 26 Јануари 2021 - 21:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.