Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

„Secret place“ нов постхумен албум од Тоше

Недела, 19 Август 2018

На 13 октомври Фондацијата „Тоше Просеки“ ја најави промоцијата на новиот постхумен албум на македонскиот познат пејач

 

На 13 октомври Фондацијата „Тоше Просеки“ ја најави промоцијата на новиот постхумен албум на македонскиот познат пејач, една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена, несреќно починат пред 11 години, миленик на Македонија и Балканот.

Албумот што е изработен во студиото на англискиот продуцент Енди Рајт ќе биде промовиран на концерт посветен на Проески. На албумот насловен „Secret place“ се наоѓаат седум нови песни и три обработки на познати хитови кои ги пее Тоше.

Големиот концерт во чест на Тоше, каде што ќе бидат промовирани песните од новиот албум, ќе се одржи во ВИП-арената „Борис Трајковски“ во Скопје. На истиот е предвидено да настапат балкански и македонски музички ѕвезди кои ќе ги пеат неговите хитови.

Момчето кое ги сакаше сите, доживуван како заштитен знак на Македонија, има уште ноти што ги оставил за својата публика. Сабота, 13 октомври, постхумно, како молитвен спомен за Тоше со неговата музика испеана од неговите балкански колеги, ќе се потсетиме на 11-те години музика без македонскиот „славеј“.

Last modified on Недела, 19 Август 2018 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.