Македонка „растура“ на бугарскиот „The Voice“

Понеделник, 24 Февруари 2020

Младата македонка Калина Велковска од Скопје, која на македонската публика веќе ѝ е позната како Кали, успеа да ги фасцинира членовите на жирито на „Гласот на Бугарија“, шоу кое се снима под лиценца на „The Voice“.
Таа синоќа со изведбата на песната „This World“ за неколку секунд го сврте вниманието на жирито и ја освои публиката, докажувајќи го таентираниот глас кој доаѓа од Македонија. 

Кали се школувала во МБУЦ „Илија Николовси Луј“, настапувала како член на детските хорови „Пиколо“ и „Развигорче“. Воспитана во бендовски манир и партизанска алтернативна култура низ скопските гаражи, Кали од 2006 година активно плови низ немирните и нестабилни води на македонската авангарда, далеку од поп естрадата.

Во меѓувреме, на нејзината официјална фејсбук страница, се појави проект „Kaly’s Music Challenge“, во кој Калина со други изведувачи и музичари, прават преработки и изведби на познати хитови.

Кали со песната „This World“ успеа да ги освои членовите на жирито, а како ментор го избра Иван Лечев.


Last modified on Понеделник, 24 Февруари 2020 - 12:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

Гевгелија 1,5 век железничко-трговска трансверзала со Европа

Поставувањето на Железничката пруга во Гевгелија кон крајот на 19 век

Повеќе

МВР: Запленета дрога во вредност од 800.000 евра

МВР денеска во полициска акција организирана заедно со американската агенција

Повеќе

Почина Д-р Лилјана Николова

На 7 април, Светскиот ден на здравството, во вечерните часови, почина доктор

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.